Muzika pro Karolínku 2015 - Informace o kapelách

1.7. Nezmaři  - pořádá KSMB

(folk)

Nezmaři

Skupina NEZMAŘIi je charakteristická vícehlasým vokálem s doprovodem akustických nástrojů. Její repertoár tvoří převážně vlastní písně ale i světová folková klasika. Každoročně odehrají přes sto koncertních vystoupení po celé ČR a Slovensku. Mají stálé publikum ve všech větších městech republiky. Za léta aktivního koncertování posbírali všechna ocenění, která se v tomto žánru udělují. Kromě plzeňských Port jsou také držiteli dvou Zlatých klíčů. Tato prestižní cena se uděluje pro nejlepší skupinu roku v kategorii Folk&Country. Na svém kontě mají 13 samostatných CD a DVD Nezmaři 30 let.

8.7. Poletíme? 

(turbošanson)

Poletíme?
Autor: Poletíme?

Skupina dobře vypadajících mužů hrající original banjo punk future jazz kántry v turbošansonovém duchu. Žádné zvuky nástrojů co neexistují, žádné texty o věcech co se nestaly anebo nikdy nestanou. Jemné a přesto vulgární, přízemní leč nad věcí, smutné přeci veselé, sladké přesto hořké.
Respekt to: Waldemar Matuška, Woskovec a Verich, Jiří Šlitr a Semafor, Ivan Mládek, Divadlo Sklep a Jára Cimrman.

15.7. Klíč kvartet 

(renesanční folk)

Klíč kvartet
Autor: Klíč Kvartet

KLÍČ (kvartet) je renesančně-folkové hudební uskupení tvořené čtyřmi předními protagonisty legendární - ale dnes už běžně nekoncertující - skupiny KLÍČ.

Pro posluchače, kteří mají rádi hudbu skupiny KLÍČ, je určitě velmi potěšující, že KLÍČ (kvartet) – ač v komorněji pojaté muzikantské sestavě – pokračuje od roku 2013 v hudební tradici této české hudební legendy a že i jeho repertoár je sestaven především z nejúspěšnějších písní skupiny KLÍČ. A dlužno dodat, že především díky pestrému a vhodně se doplňujícímu nástrojovému i hlasovému obsazení (a také citlivě nově upravenému aranžmá většiny písní) dosáhla skupina KLÍČ (kvartet) toho, že diváci dnes odcházejí z jeho koncertů stejně příjemně naladěni a spokojeni, jako tomu vždycky bývalo i u koncertů skupiny KLÍČ.

Všichni příznivci skupiny KLÍČ (která pravidelnou koncertní činnost ukončila už v roce 2002) mají tak po letech možnost poslechnout si její nejznámější písničky nyní opět v živém pódiovém provedení – a navíc, jak už bylo uvedeno, v podání čtyř původních dlouholetých členů této velmi úspěšné kapely.
Rok 2015 je pro všechny muzikanty tohoto kvarteta významným životním mezníkem – každý z nich letos oslaví svoje kulaté či půlkulaté životní jubileum – a všichni dohromady se navíc dožijí úctyhodného a krásně kulatého věku – 200 let.

A to je jistě důvod i k hudební oslavě – a tak i všechny letošní koncerty tohoto kvarteta nesou výstižný podtitul: „KLÍČ (kvartet) – 200 let“

Skupina KLÍČ (kvartet) hraje ve složení:
Jaroslav MARIAN – umělecký vedoucí, zpěv, šestistrunná a dvanáctistrunná kytara
Pavla MARIANOVÁ – zpěv, krumhorny, šalmaj, zobcové flétny, perkuse
Jitka KRUPIČKOVÁ – zpěv, příčná flétna, zobcové flétny, krumhorny, rytmické nástroje
Jiří KRUPIČKA – zpěv, violoncello

22.7. Marien 

(folk)

Marien

Hudební skupina Marien z Pardubic patří k nejvýraznějším tvářím nastupující generace v žánru folkové, country a trampské hudby. Věnují se akustické kytarové muzice a vícehlasému zpívaní, hrají melodické písně převážně z dílny Víti Troníčka. Přes progresivnější vítr v plachtách skupina staví na spíše na tradičních hodnotách FCT hudby a tím zůstává přitažlivá i pro starší generace posluchačů.

29.7. Sakrapes 

(bluegreass)

Sakrapes
Autor: Mgr. Anna Skryjová

Brněnská kapela Sakrapes nám představí klasický bluegrass.
Kapela Sakrapes vznikla koncem r. 2004 a tvořila ji pětice zkušených hráčů mnohaletou praxí ve věhlasných brněnských kapelách, jakými byli Uhlák, Vědro, Poutníci a dávné minulosti i Classic Bourbon Sextet, Konečná stanice, nebo dokonce Smutňáci či první kapela Roberta Křesťana Trapeři.
Zvuk kapely je dán akustickými nástroji klasického bluegrassového obsazení, čistým vícehlasým vokálem, nechybějícím drivem a pevným rytmickým doprovodem.

5.8. Epy De Mye 

(folk)

Epy De Mye
Autor: Epy De Mye

Energická vystoupení, písně s českými texty, precizně sezpívané vokály – to všechno posluchače zaujalo natolik, že je kapela dramaturgy pravidelně zvána na hlavní scény velkých žánrových festivalů a ročně odehraje kolem osmdesáti koncertů. Epydemye si zahrála na Rock for People, festivalech Votvírák, United Islands či Open Air Přeštěnice.
Během sedmi let existence kapela odehrála přes 500 koncertů, má za sebou živé koncerty pro rádia i natáčení pro Českou televizi. Debutové desky Stopy nezmizí se prodalo 2 000 kusů, druhé deska MASO! dosáhla na 4. příčku v žánrových cenách Anděl.

12.8. Lístek 

(trampská)

Lístek

Hudební skupina Lístek existuje více než 20 let, posledních 10 let vystupuje v nezměněném složení. Písničky Lístku bývají tradičně považovány za trampské, část repertoáru ale směřuje do oblasti folku, bluegrassu a nové akustické hudby. Aranže písniček vycházejí z neobvyklého nástrojového obsazení Panovy flétny, pěti-strunného banja, dvanácti-strunné kytary a kontrabasu, které doplňují tři rovnocenné sólové hlasy.

Jedním z poznávacích znamení skupiny je právě Panova flétna. V Čechách je tento nástroj známý z pouličních vystoupení jihoamerických indiánů, v Lístku ale uslyšíte Panovu flétnu zvukově i stylově odlišnou, vycházející z evropské a anglosaské hudební tradice.

Lístek je několinásobným držitelem Porty a absolutním vítězem festivalu Zahrada v roce 2004. Skupina vydala tři alba, vystupuje v klubech a na festivalech po celé republice, na svém kontě má i vystoupení v Polsku a Německu.

19.8. Mošny
(vokální)

Mošny

Brněnská vokální skupina MOŠNY vznikla na podzim roku 1992. Její repertoár tvoří zejména vícehlasé původní písně z dílny Ivo Cicvárka, ale i skladby z různých žánrů ve vokální úpravě kapelníka Jiřího Mrázka (spirituály, gospely, skotské a irské balady, písně z muzikálů či kousky z klasické hudby). Řada z nich je v a cappellové úpravě. Pro skupinu v poslední době také píší textaři Jiří moravský Brabec a Petr Sedláček. Kromě účasti v celostátním finále Trampské porty v Ústí nad Labem (1995, 96, 97, 99 a 2000) a ve finále Porty v Plzni (1997 a 98) si ve své sbírce trofejí z písničkových soutěží nejvíce cení zisku dvou „Krtečků“ z našeho největšího folkového festivalu ZAHRADA ve Strážnici (1996) a v Náměšti na Hané (1999). Velkým úspěchem pro skupinu je zajisté získání titulu Objev roku 1999 v anketě časopisu Folk & country.

26.8. Krajíček , Šuranská , Friedl
(folk, lidová)

Krajíček, Šuranská, Friedl

Martin Krajíček patří bezpochyby k nejlepším mandolinistům v České republice. Svými netradičními přístupy posouvá možnosti využití tohoto nástroje v mnoha hudebních žánrech. To ostatně dokládá i jeho bohatá diskografie a četná spolupráce s hudebními ansámbly z oblasti lidové hudby, klezmeru, bluegrassu, jazzu, popu či klasické hudby. Pravidelně také vystupuje v zahraničí, mj. v roce 2009 prezentoval v USA své skladby na prestižním sympoziu The Mandolin Symposium with David Grisman and Mike Marshall.

Jitka Šuranská vyrůstala v Kudlovicích, vesnici  poblíž Uherského Hradiště, srdci moravského Slovácka. Kolem zněla při různých příležitostech cimbálová muzika a  zpěv místních mužů i žen. Jitka po léta hrála a zpívala ve vynikající Cimbálové muzice Stanislava Gabriela. Sama se stala jedním z nejvýraznějších mladých hlasů moravské písňové tradice.

2.9. Večer písničkářů (folk)

Filip Drlík (Bílovice) FB

Filip Drlík
Autor: David Konečný

Překladatel, písničkář, autor povídek a básní. Má výrazný, "zapamatovatelný" hlas a na kytaru prý hraje, jako když mrholí. Jak to tak bývá, jeho hudba se dá těžko zařadit, ale jistojistě se v ní odráží folk, pop, latina, grunge a indie. Začínal v roce 2007 v kapele Black Unicorn, pak zpíval s Homoguru a po rozpadu kapely se vrátil ke své vlastní tvorbě.

Michal Juříček (Adamov)

Michal Juříček

Po kytaře jsem poprvé sáhl když mi bylo deset a postupně se přes hraní u táboráků dostal až ke skládání a hraní vlastních písniček s kapelou, která si říkala Sonatai a vzešla práve z kamarádů z oddílu. Kapela fungovala přibližně do roku 2005 a od té doby skládám a hraju písničky zase sám, většinou ale spíš jen pro sebe nebo malé publikum známých. Poslední dobou se asi nejvíc věnuji zhudebňování poezie, hlavně básní Jana Skácela, nebo Františka Hrubína podle jehož Špalíčku pohádek vzniklo v roce 2013 demo CD písniček pro děti.

Petr Melda Meluzín (Boskovice)

Milan Novotný a Petr Melda Meluzín

Psát písničky pro akustickou kytaru a jeden hlas jsem začal už v pubertě, ale teprve před pár lety jsem se odhodlal je dokončit a taky je někomu zahrát. Zjistil jsem, že mě to moc baví a kupodivu občas někdo i poslouchá. Chvíli jsem zůstal sám, než jsme si mé folkové písničky náhodou zkusili zahrát s rockovým kytaristou Milanem Novotným. Tak vzniklo folkové duo s proměnlivým názvem, obvykle Melda a spol. Kromě autorských písní hrajeme i něco z Paula Simona, Karla Plíhala a úpravy starých rockových písniček.